ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W JANOWIE
ul. Białostocka 16
16-130 Janów
tel/fax 857216013
spjanow@wp.pl


KAŻDE DZIECKO WIEDZIEĆ CHCE, CO W KSIĘGARNI DZIEJE SIĘ!

Nasza szkoła, z inicjatywy biblioteki szkolnej, uczestniczyła w projekcie „Każde dziecko wiedzieć chce, co w księgarni dzieje się!”. Był to projekt sokólskiej księgarni ”A KUKU” realizowany w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naszą szkołę w projekcie reprezentowali uczniowie klasy II. W ramach projektu przewidziano 3 spotkania:
Pierwsze spotkanie odbyło się 15 października 2018 roku w Sokółce, w księgarni „A KUKU”. Było to zapoznanie z pracą księgarni oraz spotkanie z aktorami białostockiego „Teatru pod Orzełkiem”, którzy „Opowieściami Starego Kredensu” przenieśli zebranych do magicznego świata teatru. Profesor Hilary Szczebrzeszyński wraz z roztargnioną asystentką panią Anią opowiedzieli bajkę o Grzecznym Rycerzu i legendę o Złotej Kaczce. Postaciami były lalki stworzone z kuchennych przedmiotów mieszkających w starym kredensie. W trakcie spektaklu dzieci złożyły rycerskie ślubowanie,  przez co powiększyły Zakon Rycerzy Grzeczności. Piękna gra aktorów, dialogi z publicznością, piosenki, muzyka, stworzyły niepowtarzalną atmosferę. Na zakończenie, w darze dla biblioteki, otrzymaliśmy teatrzyk Kamishibai.
30 listopada 2018 r. odbyło się drugie spotkanie, które miało miejsce w naszej szkole. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy II, którzy reprezentowali naszą szkołę w projekcie, zaproszeni przez nich koledzy i koleżanki z klas I i III oraz uczestnicy projektu, uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Boguszach i Szkoły Podstawowej w Majewie.
Wszyscy z wielką przyjemnością obejrzeli w wykonaniu aktorów białostockiego „Teatru pod Orzełkiem” spektakl zatytułowany „Lekcja o Polsce, czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie”. Profesor Hilary Szczebrzeszyński zaprosił młodych widzów na lekcję o Polsce opowiedzianą poprzez legendy znad Wisły. Teatralne czary zamieniły profesora w lalkę, małego Hilusia, który wyłowił z rzeki koronę Królowej Wisły i tak jak widzowie, został obdarowany opowieściami o nadwiślańskich grodach. Aktorzy za pomocą lalek witrażowych odegrali legendę o Smoku Wawelskim z Krakowa oraz opowieść o powstaniu Warszawy - legendę o Warsie i Sawie. Spektakl zabrał dzieci na Baranią Górę, miejsce narodzin największej polskiej rzeki, skąd rozpoczęło się płynne bajanie w uroczystym towarzystwie Królowej Polskich Rzek. Na zakończenie lekcji, na uczniów czekało nietypowe, długoterminowe zadanie domowe oraz słodki akcent od dyrekcji szkoły. Spotkanie było okazją do przypomnienia sobie pięknych polskich legend oraz poznania i wspólnej integracji rówieśników z różnych szkół. W podarunku od księgarzy biblioteka szkolna otrzymała 50 pięknie ilustrowanych książek.
5 grudnia 2018 r. wzięliśmy udział  w podsumowaniu projektu. Spotkaliśmy się w kinie „Sokół” wraz z uczniami wszystkich szkół biorących udział w projekcie. Z ogromną przyjemnością uczestniczyliśmy w spektaklu teatralnym w wykonaniu znakomitych aktorów „Teatru pod Orzełkiem”, którzy przenieśli nas w klimat zbliżających się świąt. Aktorzy do udziału w spektaklu zatytułowanym „Kolędnicy”, zaprosili uczniów naszej szkoły, którzy po założeniu masek i strojów, wspaniale wcielili się w role kolędników. Wraz z aniołami przedstawili historię Bożego Narodzenia. Wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek, możliwość gry przed licznie zgromadzoną publicznością, dostarczyły niesamowitych wrażeń. Założeniem projektu było promowanie czytelnictwa, dlatego też po spektaklu przybył oczekiwany przez wszystkich Mikołaj, przynosząc książkowe prezenty i cukierki.
Na zakończenie podziękowaliśmy pięknie pomysłodawczyniom projektu - pani Elżbiecie Adamowicz i pani Barbarze Czechowicz za możliwość spotkań, wiedzę, podarowane książki oraz niezapomniane wrażenia jakie otrzymaliśmy!
DZIĘKUJEMY!


Elżbieta Zarzecka i Janina Bielawska