ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W JANOWIE
ul. Białostocka 16
16-130 Janów
tel/fax 857216013
spjanow@wp.pl


Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


Corocznie, 21 lutego, od ponad  20 lat, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, a świętu temu przyświeca idea promowania używania mowy ojczystej.
Sk
ąd w ogóle wziął się język polski? Wyłonił się z grupy języków słowiańskich, a dokładniej z grupy zachodniej.
"Daj a
ć ja pobruszę, a ty poczywaj" to pierwsze zdanie w języku polskim, które ukazało się w Księdze Henrykowskiej w 1269 roku. Było to zdanie, które ponoć mąż wypowiedział do żony podczas prac domowych. Pierwsze teksty w języku polskim były głównie tłumaczeniami fragmentów Pisma Św., no a później pojawił się Mikołaj Rej ("Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".) .
Ok. 80 proc. naszego s
łownictwa to słowa obce, zapożyczone z innych języków. Niektóre słowa, które na pierwszy rzut oka wydają się polskie, tak naprawdę są zapożyczone z innych języków, np. słowo chleb zostało zapożyczone z języka niemieckiego Najbardziej niepotrzebne  zapożyczenia to te, które można spokojnie zastąpić językiem ojczystym, ale się tego nie robi. A szkoda


W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole, zaproponowałyśmy :
,, Znam swój język nie tylko od święta”, termin: 21 lutego 2019 r.
Prosiliśmy o wylosowanie zadania  i pisemne wykonanie polecenia. Podpisane kartki należało wrzucić do skrzynki. Uczniowie, którzy bezbłędnie wykonali polecenia otrzymali oceny bardzo dobre z języka polskiego.
,, Z frazeologią za pan brat…”, termin: 21 lutego 2019 r.
Na 1. godzinie lekcyjnej wszyscy uczniowie klas IV-VII i gimnazjum otrzymali do rozwiązania krzyżówkę z frazeologizmami. Osoby, które jako pierwsze w danej klasie, oddali poprawnie rozwiązane zadanie mieli szansę na ocenę celującą z języka polskiego.
,, Kreatywnie w języku ojczystym”, termin: 21 lutego 2019r. - 28 lutego 2019 r.
Zaprosiliśmy do zapoznania się czym są Loesje i spróbowania własnych sił w kreatywnym i niebanalnym posługiwaniu się mową ojczystą. Najciekawsze skojarzenia słowne zostaną nagrodzone.


Organizatorzy: Małgorzata Dyśko, Elżbieta Puzanowska