ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W JANOWIE
ul. Białostocka 16
16-130 Janów
tel/fax 857216013
spjanow@wp.pl


NASZ NOWY PROJEKT: „PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ” - Z WIZYTĄ W DRUKARNI „BIAŁY KRUK”

10 października 2019 r. uczniowie klas VII naszej szkoły przystąpili do projektu sokólskiej księgarni „A KUKU” - „PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ”  w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, który jest współfinansowany ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszym spotkaniem projektowym był edukacyjny wyjazd do drukarni Biały Kruk w Sobolewie. Uczniowie zostali zapoznani z całym procesem powstawania książki: biurem, w którym przyjmowane są zamówienia klientów, miejscem pracy grafika komputerowego, zajmującego się przygotowaniem plików do procesu druku, mogli zobaczyć metalowe matryce do tworzenia wzoru, gilotynę, prasę drukarską, introligatornię, magazyn. Poznali terminologię i cały proces powstawania książki od komputerowego składu  do połączenia tekstu z okładką  i otrzymania gotowej książki.
Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni z mnóstwem nowej wiedzy i świadomością, że owszem, maszyny są nowoczesne i posiadają systemy kontroli druku, ale zawsze potrzebny jest człowiek, który te maszyny właściwie ustawi, aby uzyskać perfekcyjny produkt końcowy - książkę! Zebrane informacje zostaną wykorzystane w następnym etapie realizacji projektu "Czytać lubimy - książki tworzymy". Nasze działanie będzie polegało na samodzielnym tworzeniu książek.
Dziękujemy pracownikom drukarni Biały Kruk za pouczającą wizytę, a pracownikom sokólskiej księgarni A KUKU, za zaproszenie do udziału w projekcie.

Koordynatorzy projektu: Elżbieta Zarzecka, Grażyna Skowrońska