ZESPÓŁ SZKÓŁ SAMORZĄDOWYCH W JANOWIE
ul. Białostocka 16
16-130 Janów
tel/fax 857216013
spjanow@wp.pl


Śniadanie daje moc!

Podobnie jak w roku ubiegłym, w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, dnia 8 listopada 2019 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w akcji „Śniadanie daje moc!’’

Przed spożywaniem bogatego w witaminy śniadania uczniowie i zaproszeni goście: Wójt gminy Janów - Pan Jerzy Pogorzelski, Wicestarosta Powiatu Sokólskiego Pani Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, Pani Dyrektor ZSCKR w Janowie Pani Sylwia Anna Sadłowska, Dyrekcja naszej szkoły oraz Rodzice i nauczyciele wysłuchali wierszy i piosenek o zdrowiu w wykonaniu laureatów szkolnego konkursu wokalno-recytatorskiego ,,O zdrowiu wierszem i piosenką’’.

W zorganizowaniu akcji, wsparli nas rodzice naszych uczniów oraz sponsorzy: Pani Bożena Jolanta Jelska-Jaroś, Wójt Gminy Janów, Państwo Iwona i Dariusz Turel, Pan Jerzy Maciej Kraszewski i Pracownicy Sklepu ,,Lewiatan” w Janowie, Pan Mieczysław  Kułak i Pracownicy Sklepu ,,Archelan” w Janowie, którzy przekazali na ten cel środki pieniężne oraz produkty spożywcze. Z fachową pomocą w przygotowaniu zdrowego i smakowitego śniadania przyszli nam uczniowie klasy II b Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych pod okiem Pani Anny Gniedziejko z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie. Dzięki nim na naszych szkolnych stolikach śniadaniowych znalazły się kolorowe zdrowe kanapki, świeże owoce, warzywa, soki, woda i wiele gatunków pieczywa. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek, a także picie soków czy wody zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Wspomniano też o niezbędnym ruchu oraz unikaniu słodyczy i chipsów, które są niezdrowe.

Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.